موسسه اطلاع رسانی تبیان به تعدادی همکار جهت مشاوره در بخش های کنکور ارشد و زیست شناسی (دبیرستان و پیش دانشگاهی) ، زبان انگلیسی (دبیرستان و پیش دانشگاهی) با مشخصات ذیل نیازمند است.

1- تخصص، مهارت و تجربه در زمینه مشاوره مورد نظر

2- آشنایی با کامپیوتر، محیط وب و برنامه word

3- تحصیلات حداقل لیسانس در رشته مرتبط

 

از واجدین شرایط تقاضا می گردد مشخصات و سوابق خود را به یکی از آدرس های زیر ارسال نمایند.

1- پست الکترونیکی

2- مشاوره نظرات

3- فاکس 81202180

 

 

   


فعالیت های حوزه علمیه اصفهان

یکشنبه 22 آذر 1388 نویسنده: نویسندگان |

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی‌فقیه در اصفهان و مدیر حوزه علمیه این استان در گفت‌و‌گو با خبرنگار مرکز خبر حوزه، به برخی پرسش‌ها درباره تاریخچه این حوزه و رسالت حوزه‌های علمیه در جهان امروز پاسخ داد. 

 پیشینه حوزه‌های علمیه و حضور علما در اصفهان مربوط به قرون گذشته می‌شود، منتهی مدتی دچار رکود بوده که پس از انقلاب از رکود خارج شده و در این چند ساله نیز رشد و رونق بسیاری داشته است؛این شتاب بر چه مبنایی صورت گرفته است؟

 شتاب حوزه علمیه اصفهان در واقع می‌تواند متاثر از شتاب حوزه‌های علمیه سراسر کشور باشد. همانطور که می‌دانید پس از پیروزی انقلاب, امام (ره) و رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید به این فکر افتادند که قدم‌های بلندتری برای حوزه بردارند تا بتواند جواب‌گوی دنیای روز باشد. به همین جهت همه حوزه‌های علمیه به خصوص قم، مشهد و اصفهان رشد خوبی داشتند، در اصفهان حضرت آیت‌الله مظاهری که در سال 75 آمدند حرکت خوبی را آغاز کردند و مرکز مدیریت حوزه را تشکیل دادند؛ مراکز رایانه، مشاوره و چند مرکز تخصصی را تاسیس کردند و آقای بهشتی مدیریت داخلی را بر عهده گرفتند تا اینکه در چهار سال قبل مسئولیت مدیریت حوزه به بنده واگذار شد و تلاش کردیم در زمینه توسعه کمی و کیفی اقداماتی صورت بگیرد.

چند مدرسه علمیه در اصفهان وجود دارد؟

 بنابر روایتی اصفهان در زمان صفویه حدود 151 مدرسه داشته است، اینجا سابقه هزار ساله دارد، شیخ بهایی و پدر بزرگوارشان محقق کرکی، موسس حوزه بودند. بسیاری از بزرگان مانند حضرت آیت‌الله بروجردی در اصفهان درس خواندند اما در حمله افاغنه به اصفهان زمان قاجار و پهلوی خیلی از این مدارس از بین رفته است.از طرفی بعضی از مدارس 70 سال است که دست آموزش و پرورش است در حالی که واقف در وقف نامه‌اش نوشته است اگر طلبه ای هر روز قرآن نخواند من راضی نیستم و متاسفانه 70 سال است به این وقف‌نامه عمل نشده است.

در مجموع آنچه از آن مدارس باقی مانده 25 تا 26 مدرسه است که بعضی از آنها مرمت شده‌اند، اما خیلی ها هم مرمت نشده و رو به خرابی بود و از نظر امکانات، وضع خیلی بدی داشتند، خوشبختانه در چند سال اخیر10 تا 14 مدرسه را تعمیر کلی کردیم.

 شنیده شده است که تمام پایه‌های تحصیلی در اصفهان تحت پوشش مرکز مدیریت قرار دارند.

- در آغاز مدیریت بنده از پایه 7 به بالا آزاد بودند که ما این برنامه را برداشتیم و قرار شد تا پایه 10 تحت پوشش باشند و حضور و غیاب شوند، همچنین اخیرا اعلام کردیم پذیرش رشته‌های تخصصی نیز از پایه 10 به بعدباشد.

چرا؟

 درس‌های حوزه نیازمند مطالعه است و بمباران دروس مختلف بر روی طلبه به صلاح نیست و همزمانی تحصیل در سطح دو و مراکز تخصصی باعث لطمه وارد شدن به حداقل یکی از آن دو می‌شود.

*فعالیت‌های شما در سطح استان چگونه است؟

- به دنبال مدرسه سازی در سطح استان هستیم و بر همین اساس مدارسی در نایین،زرین شهر، داران و فریدون شهر در حال ساخت است.نکته قابل توجه این است که در امر مدرسه‌سازی، ساختمان‌ها را دو طرفه می سازیم و درب حجره ها به روی  حیاط باز نمی‌شود؛ زیرا وضعیت حجره ها در حوزه های قدیم برای آن زمانی بوده که مردم از کرسی به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می‌کردند در حالی که الان وسایل گرمایشی تغییر کرده است و برای صرفه‌جویی در انرژی، ساختار فیزیکی مدارس نیز تغییر کرده است.

 احداث حوزه های علمیه جدید و تربیت طلاب فاضل چه ضرورتی دارد؟

- مهمترین ضرورت،نیاز تبلیغی است.در سال 83 یک میلیون طلبه وهابی در 11 هزار مدرسه در پاکستان تحصیل می کردندکه الان این تعداد به سه میلیون نفر رسیده است و اینها تنها آمار مربوط به یک کشور است؛به آقای اعرافی گفتم ما در چین که حدود یک میلیارد و نیم جمعیت دارد، حداقل 200 هزار طلبه شیعه می خواهیم که فعالیت تبلیغی داشته باشند.

 تامین امکانات لازم در این راستا چه نقشی دارد؟

- بنده معتقدم نه تنها برای طلبه‌های مجرد، بلکه برای طلبه های متاهل هم باید امکانات مناسب تامین کنیم، تا تحقیق کنند ما حتی به اندازه بودجه ای که به ورزش اختصاص می دهیم برای حوزه در نظر نگرفته‌ایم، زیرا هنوز باور نکرده‌ایم که اسلام با حوزه ها پیش رفته است.ما باید در حوزه علمیه قم دهها سخنران مسلط به زبان های بین المللی داشته باشیم که مباحث اعتقادی و فقه سیاسی را در کشورهای مختلف جا بیاندازند.

 افق شما در حوزه علمیه اصفهان چیست؟

اینکه حداقل 50 هزار طلبه در اصفهان درس بخوانند و سالن های بزرگ برای کتابخانه و تدریس وجود داشته باشد و نیز مکانی وسیع برای همایش‌ها و کنگره‌ها داشته باشیم،همچنین علاقه مند و پیگیر هستم که اردوگاهی برای طلاب راه‌اندازی شود و شهریه طلبه ها طوری باشد که بتوانند زندگی شان را بگردانند؛خدمت یکی از مراجع عرض کردم که به طلبه ها می توانیم بگوییم زاهد باشند، اما به فرزندان طلاب طلبه‌ها نمی توانیم این را بگوییم. حال آنکه که ما سال گذشته 170 طلبه ممتاز داشتیم که معدلشان بالای 19 بود. 

 به نظر شما تعامل حوزه های علمیه قم ، اصفهان و مشهد چگونه باید باشد؟

 به نظرم تمام حوزه های علمیه ایران و خارج از کشور باید زیر نظر حوزه علمیه قم باشند؛من در مشهد هم گفتم که افتخارمان به قم است و باید زیر پوشش قم باشیم.

مهمترین وظیفه حوزه‌ها را چه می دانید؟

باید چشم انداز 5 ساله و 10 ساله داشته باشیم و برای مناطق مختلف در داخل و خارج کشور مبلغ تربیت کنیم و همچنین جایگاه نویسندگی و پاسخ‌گویی به شبهات در حوزه تقویت شود.


منبع:حوزه نیوز                                                    تنظیم:مجید نقدی گروه حوزه علمیه

   


نرم افزار حاضر حاوي 56 شماره از فصلنامه تخصصي فقه اهل بيت (ع) است که مهمترين حوزه هاي پژوهشي آن عبارتند از:

1- مسائل مستحدثه فقهي

2- مطالعه تطبيقي مکتب فقهي اهل بيت (ع) با ديگر مذاهب و مکاتب فقهي.

3- مطالعه تطبيقي ديدگاه هاي حقوقي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي فقه با دانش هاي مشابه

 

امکانات:

- ارتباط منطقي ميان واژگان و متن کتب از طريق فهرست کلمات و جستجوي عبارات

- ارائه امکانات فني جهت انجام پژوهش هاي موضوعي در کتب

- عرضه فهرست ها و نمايه هاي مختلف (ايندکس) جهت تسهيل در امر تحقيق

- پژوهش در متن از طريق فهرست درختي و گزينشي

- امکان تنظيم فهرست کتب بر اساس الگوي دلخواه

- استفاده از امکانات پژوهشي، مانند نمايه زني، حاشيه نويسي، رنگي کردن و علامتگذاري

- امکان يادداشت برداري، گزينش متن، ويريايش و چاپ مطالب مورد نظر

- ارتباط لغت نامه با متن کتب برنامه

   


 

بخش مشاوره تبیان با توجه به درخواستهای مکرر کاربران در صدد برآمد تا مشاوره اعتیاد را مجدداً فعال نماید. بنابراین این بخش از امروز فعال شده و تمامی علاقه مندان می توانند پرسش های خود را در این زمینه مطرح نمایند.

 

جهت ارسال سوال اینجا کلیک کنید.

   


همزمان با فرا رسيدن عيد سعيد غدير خم، بزرگترين چاپخانه قرآني خاورميانه در «مركز بين‌المللي چاپ و نشر قرآن كريم» با حضور رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان...

   


فرماندار شوشتر گفت: بزرگترين واحد توليد كننده MDF در سطح كشور در سال جاري در شهرستان شوشتر به بهره‌برداري مي‌رسد. علي اصغر قوچاني در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و بازرگاني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ عنوان كرد: عمليات اجرايي...

   


کارگاه رسالت فرهنگي دانشجويان از ديدگاه امام خميني(ره) از سوي معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي خوزستان و مركز فرهنگي دانشجويي امام (ره) و انقلاب اسلامي جهاد دانشگاهي در سالن اجتماعات مديريت فرهنگي دانشگاه شهيد چمران اهواز برگزار شد. به گزارش ايسنا دكتر...

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic